Komárom – március 11.
A világjárvány enyhültével lehetővé vált, hogy a márciusi nemzeti ünnepen (a korábbi években megszokott módon) egy kapcsolódó helyszínt keressünk fel a Gimnázium tanulóival. A választás Komáromra esett. Az erőd kezelői szívesen láttak minket, és gyorsan össze is állt a program mely két elemet tartalmazott: a Monostori Erőd megnézését és a Magyar Történelmi Színház és a Magyarock Dalszínház előadásában a Klapka című rockmusical megtekintését az erőd udvarán felállított színházsátorban.
Az utazás megszervezése több fejtörést okozott. Ugyanis a vonatok modernizálása miatt a „rákapcsolunk még egy kocsit” megoldás már nem működik a vasúttársaságnál… Így végül az összes gimnáziumi osztály egyszerre utazott egy charter-járattal (ez magyarul különvonatot jelentett). Persze így az utazási kedvezmények egy része (pl. az erőd megnézőinek járó ingyenes utazás lehetősége) elveszett, és nem a menetrend szerinti időpontban indult a szerelvény, hanem az ezen járatok közötti keskeny időablakok egyikében. Az illetékeseknek másfél heti munkájába telt ennek a megtalálása. Amikor mindez sikerült, és a potom 800 000 magyar forintot is átutaltuk, akkor jött az újabb döccenő: a mozdonyvezetők az előző napra határozatlan idejű sztrájkot hirdettek… Ezt csak másfél nappal korábban függesztették fel, no nem a követelésük teljesülése miatt, hanem a háborús helyzetre hivatkozva. Így a szervezők és az osztályfőnökök egyre idegesebben várták a nagy napot…
De „vége jó, minden jó” alapon vidáman gyülekezett a társaság a Déli pályaudvar peronján, hogy hajnali 8.30-kor felszállhassunk a vonatunkra. A notórius késők (szó szerinti) befutása után a vonat a tervezett időpontban ki is gördült az állomásról. Mivel sehol nem állt meg, így egy óra alatt már Komáromban is voltunk. Elsétáltunk az Erődbe, majd kétfelé váltunk: a kisebbek négy idegenvezető irányításával egy szűk két órás túra keretében megtekintették az erődöt és annak főbb részeit. Közben a nagyobbak a rockmusicalt nézték és hallgatták meg. Rövid szünet után „térfélcsere” következett és a nagyok indultak az erődtúrára, míg a kisebbek ismerkedtek meg a Takács Tibor népszerű ifjúsági regénye alapján készül művel, és a szabadságharc utolsó harcoló alakutának a dilemmáival, vezetőik vívódásaival.
A látottak bőséges beszédtémát biztosítanak a következő hetek, irodalom, történelem és ének órái számára…
Az égiek hideg, de verőfényes időjárással ajándékoztak meg minket, így élményekben gazdagon sétálhattunk vissza az időközben a peronra betolt vonatunkhoz, hogy minimális késéssel hazaérjünk a forradalom szülővárosába, Pest-Budára…
- 130 olvasás